A cukorbetegség egy hosszú távú (krónikus) betegség, amelyben a szervezet nem tudja szabályozni a vérben lévő glükóz (cukor) mennyiségét. A cukorbetegség bonyolult betegség. Ha cukorbeteg, vagy ismersz valakit, akinek ez van, kérdéseid lehetnek a betegséggel kapcsolatban. Sok népszerű tévhit kering a cukorbetegségről és annak kezeléséről. Íme néhány tény, amit tudnod kell a cukorbetegségről!
A cukorbetegség világszerte egyre elterjedtebb, és súlyos, egész életen át tartó betegség, amely szívbetegséghez, szélütéshez, valamint tartós ideg-, szem- és lábproblémákhoz vezethet. Ezért a cukorbetegeknek szóló rovatunk, minden hasznos információval ellát a cukorbetegségről, azaz a diabetesről.
Beszéljünk a cukorbetegségről és a cukorbetegség három típusa közötti különbségről, hogy cukorbetegeknek szóló rovatunk többet segíthessen azoknak a cukorbetegeknek, akiknek segítségre van szükségük a betegség kezelésében a mindennapokban.
Tehát mi is pontosan a cukorbetegség, és honnan származik? Cukorbetegeknek fontos tudni a pontos betegség behatárolását. A hasnyálmirigynek nevezett szerv inzulint termel, egy hormont, amely szabályozza a vércukorszintet. Ha túl kevés az inzulin a cukorbetegeknek a szervezetében, vagy ha az inzulin nem működik megfelelően a szervezetben, akkor cukorbetegségben szenvedünk, vagyis olyan állapotban vagyunk, amelyben abnormálisan magas a glükóz- vagy cukorszint a vérben.
Általában étkezés közben a glükóz belép a véráramba. A glükóz a szervezet tüzelőanyag-forrása. A hasnyálmirigy inzulint termel, hogy a glükózt a véráramból az izom-, zsír- és májsejtekbe mozgassa, ahol a szervezet energiává alakítja. A cukorbetegeknek túl sok a vércukorszintje, mert szervezetük nem tudja a glükózt zsír-, máj- és izomsejtekbe mozgatni, hogy azok energiává alakuljanak át és tárolják őket.
A cukorbetegségnek három fő típusa van. Az 1-es típusú cukorbetegség akkor fordul elő, ha a szervezet alig vagy egyáltalán nem termel inzulint. Általában gyermekeknél, tizenéveseknél vagy fiatal felnőtteknél diagnosztizálják.
De a cukorbetegek körülbelül 80%-a szenved az úgynevezett 2-es típusú cukorbetegségben. Ez a betegség gyakran középfelnőttkorban fordul elő, de fiatal felnőtteknél, tinédzsereknél és mostanság még gyerekeknél is diagnosztizálják a magas elhízási arány miatt. A 2-es típusú cukorbetegségben a zsír-, máj- és izomsejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra.
A cukorbetegség másik típusát terhességi cukorbetegségnek nevezik. Ez az, amikor a terhesség alatt magas vércukorszint alakul ki egy olyan nőnél, aki korábban nem volt cukorbeteg. A terhességi cukorbetegség általában a baba születése után megszűnik. De még mindig figyelj! Ezeknél a nőknél nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kockázata az elkövetkező 5 évben, életmódváltás nélkül. Ha kezelőorvosod azt gyanítja, hogy cukorbetegséged van, valószínűleg hemoglobin A1c tesztet fog végezni. Ez a vércukorszinted átlaga 3 hónap alatt.
Prediabéteszed van, ha az A1c értéke 5,7-6,4%. Bármi, ami 6,5% vagy magasabb, azt jelzi, hogy cukorbetegséged van. A 2-es típusú diabétesz egy ébresztő, hogy összpontosíts az étrendre és a testmozgásra, hogy megpróbáld szabályozni a vércukorszintet és megelőzni a problémákat. Ha nem szabályozzuk a vércukorszintet, szemproblémák léphetnek fel, fekélyek és fertőzések léphetnek fel a lábban, magas vérnyomás és koleszterinproblémák, valamint vese-, szív- és egyéb alapvető szervek problémái jelentkezhetnek.
Az 1-es típusú cukorbetegeknek minden nap inzulint kell szedniük, általában tűvel a bőr alá fecskendezve. Néhány ember képes lehet olyan pumpát használni, amely folyamatosan inzulint juttat a szervezetükbe. A 2-es típusú cukorbetegek diétával és testmozgással szabályozhatják vércukorszintjüket. De ha nem, akkor egy vagy több gyógyszert kell bevenniük a vércukorszint csökkentésére. A jó hír az, hogy a bármilyen típusú cukorbetegségben szenvedőknek, akik jól kontrollálják vércukorszintjüket, koleszterinszintjüket és vérnyomásukat, alacsonyabb a vesebetegség, a szembetegség, az idegrendszeri problémák, a szívroham és a szélütés kockázata. élni, hosszú és egészséges életet.
2023/12/16 - ZH
2023/11/28 - ZH
2023/11/17 - ZH
2023/11/15 - VN
2023/10/28 - ZH
2023/09/30 - ZH
2023/08/31 - ZH
2023/08/16 - ZH
A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!
A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.
Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!
Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!