Így különböztetjük meg a diabétesz típusokat!

Főoldal > 1-es és 2-es típusú diabétesz: mi a különbség?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

1-es és 2-es típusú diabétesz: mi a különbség?


2022/12/03
NA

A cukorbetegségek között több típust különböztetünk meg: inzulinrezisztencia (ITT tudtok ezzel kapcsolatban ételajánlót olvasni), pre-diabétesz, 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség és terhességi cukorbetegség. A cikkünkben bemutatjuk a cukorbetegség (diabétesz) jeleit, tüneteit és megválaszoljuk, hogy mi a különbség az 1-es és 2-es típusú diabétesz között.

Diabétesz

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség egy súlyos állapot, amikor leegyszerűsítve a vércukorszint túl magas. Ez akkor fordulhat elő, ha szervezet egyáltalán nem termel elegendő inzulint, vagy az általa termelt inzulin nem hatékony. 

 

Mik a tünetei a cukorbetegségnek?

Az igazság, hogy a cukorbetegség tünetei egyéniek, vagy teljesen tünetmenetek így nehéz általánosítani a tüneteket, sokszor egy szimpla vércukorszint mérés vagy laborvizsgálat során derül ki a betegség. 
A gyakori tünetek közé sorolhatóak a fáradékonyság, túlzott álmosság, koncentrációs zavarok. A látás is homályosodhat, felléphet túlzott éhség-és szomjúságérzés, erős vizelési inger.



Beszéljünk a 2-es típusú cukorbetegeségről!

Ezt szoktuk felnőttköri cukorbetegségnek is hívni, hiszen általában ekkor alakul ki, de akár hosszú hónapokig, évekig a betegek nem is tudnak a létezéséről, annak ellenére, hogy jelen van az életükben. Ha későn derül ki a betegség, akár súlyos következményekkel is járhat. Ennél a típusnál a tünetek közé tartozik a bőrfertőzésre való hajlam, hónalj és szeméremtest gombás megbetegedése, illetve a sebek, sérülések nehezen gyógyulása. 
A 2-es típust általában megelőzi az inzulinrezisztencia és a pre-diabétesz. Kialakulásának okai lehetnek genetikai hajlam, magas vérnyomás és a legtöbb esetben a helytelen életmód és az annak következményeképp létrejövő elhízás. 
Kezeléséhez szükséges az teljes életmódváltás, gyógyszeres kezelés és inzulinpótlás.

Az 1-es típusú cukorbetegeséről pár szó

Ezt a betegséget gyerekkori cukorbetegségnek hívjuk, ugyanis általában ekkor jelenik meg a betegeknél. Nagyon gyorsan kialakulhat a gyermekeknél, a semmiből megjelenhet akár néhány nap vagy hét leforgása alatt. A tünetei az 1-es típusú diabétesznek könnyebben beazonosíthatóak mint a 2-esnél: felléphet hirtelen és nagymértékű fogyás, állandó szomjúságérzet és szájszárazság, gyakori és fokozott éhségérzet és vizeletürítés. 

 

Az 1-es típusnál gyakori a ketoacidózis: ebben az esetben a vércukor egy extrém magasságot ér el, aminek súlyos tünetei lesznek: légszomj, hányás, kiszáradás és a legvégső esetben akár kóma is. Kialakulásának oka leginkább genetikai hajlam vagy a kialakulást segítő vírusok, úgy mint a rubeola, mumpsz vagy citomegalovírius. 

Az 1-es típus élethosszig tart, meg kell vele tanulni együtt élni. A mai modern módszereknek köszönhetően könnyen megtanulható a betegség kezelése és teljes életet lehet vele élni. A rendszeres testmozgás és egészséges táplálkozás nagyban segíti a vércukorszint rendben tartását, az injekció formában beadott inzulin azonban elkerülhetetlen, ezt változóan napi 2-5 alkalommal kell megismételni. 

 

Összegezve: a két betegség könnyen megkülönböztethető. Míg a 2-es típusnál leginkább a helytelen életmód a kiváltó ok, az 1-esnél ez többnyire genetikai hajlam, amiről nem tehet a beteg. A vérkép mutatja ki a legszembetűnőbben a különbséget.  ICA és GADA vizsgálatokkal megállapítható, hogy ha a vérkép szerint kevés, vagy teljesen hiányzik a C-peptid a szervezetből, akkor 1-es típusú diabétesz áll fenn, azonban ha túl magas az értéke, akkor 2-es típusú cukorbetegség van jelen
 




1-es típusú cukorbetegség 2-es típusú cukorbetegség Betegség Betegség kezelés Cukorbetegségről Inzulin



Legfrissebb cikkek


A kollagén előnyei, amiért már 25 felett érdemes szedni!
Ahogy az idő múlik, a kollagén szerepe egyre fontosabbá válik az egészséges bőr, ízületek és csontok fenntartásában, ezért érdemes már 25 éves kor felett fontolóra venni a kollagénkiegészítők szedését.  
Állandóan szomjas vagy? Ez is lehet jele a cukorbetegségnek!
Az állandó szomjúság gyakori és jellegzetes tünete lehet a cukorbetegségnek, így ha folyamatosan szomjasnak érzed magad és több vizet iszol, mint általában, fontos figyelmet fordítani ezekre a jelekre!
Állandóan szomjas vagy? Ez is lehet jele a cukorbetegségnek!
Az állandó szomjúság gyakori és jellegzetes tünete lehet a cukorbetegségnek, így ha folyamatosan szomjasnak érzed magad és több vizet iszol, mint általában, fontos figyelmet fordítani ezekre a jelekre!
A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!