Ezek fokozzák a reflux tüneteit: A reflux sok ember életét megkeseríti, azonban vannak olyan dolgok, amikkel nem hogy segítenénk ezen, de csak rontunk rajta: kerüld el ezeket a tevékenységeket!

Főoldal > 6 dolog, ami csak ront a refluxodon: ezeket kerüld el!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

6 dolog, ami csak ront a refluxodon: ezeket kerüld el!
2023/05/15
NA

Az étkezésnek élvezetesnek kell lennie, így, ha utána valami nagyon rossz savas refluxban szenvedsz, az valóban befolyásolhatja a napodat. Attól függően, hogy mit és hogyan estek, emésztési zavarokhoz vezethet. Nehéz lehet pontosan meghatározni, hogy mi okozza a savas reflux kialakulását, viszont íme hat olyan dolog, amely rontja a savas refluxot, így a következő étkezés előtt előre felkészülhetsz ezekre.

Túl gyorsan eszel

Ha túl gyorsan eszel és nem szánsz időt az étel rágására, savas emésztési zavarok tüneteit tapasztalhatod. A gyomor izomreakciója a meg nem rágott ételre felboríthatja a normál perisztaltikát az emésztés során. A perisztaltika hullámszerű izomösszehúzódásokból áll, amelyek elősegítik az ételt a gyomor-bél traktus mentén, ez a mozgás segít lenyomni az ételt a GI traktusban, ahol zökkenőmentesen megemésztheti a szervezet azt.
Ha azonban túl gyorsan eszel, megzavarhatod ezeket az összehúzódásokat. Ha a normál perisztaltika megzavarodik, gyomorsavat és fájdalmat érezhetünk. Ilyenkor az emberek általában savlekötőket vagy savszabályozókat szednek. Ha időt szánsz az étel alaposabb rágására, és lassabb ütemben eszel, az segíthet a tünetek enyhítésében. 

 

Nehéz, nagy ételek fogyasztása

Néha egy nagy étkezés savas reflux tünetekhez vezethet. A szegycsont vagy a mellkas irritáltnak érezheti magát, és gyomorégés tüneteit produkálhatja.
Amikor nagy mennyiségű ételt eszel és refluxot tapasztalsz, a gyomorsav és a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, és irritálja az érzékeny nyálkahártyát. Ennek eredménye a gyomorégésként ismert fájdalmas érzés.
A megoldás az, hogy egyszerre ne együnk túl sokat, hogy megkönnyítsük az emésztést. A kisebb és gyakoribb étkezés a nap folyamán segíthet elkerülni a refluxot.

 

Alkohol fogyasztása

Sajnos egy pohár vörösbor kiválthatja a savas reflux tüneteit: 48%-kal nagyobb a reflux kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik nem isznak vagy alkalmanként isznak. Az alkohollal kapcsolatban több tényező is szerepet játszik, de ennek része az is, hogy közvetlen károkat okozhat a nyelőcsőben és a gyomornyálkahártyában. Ezenkívül ellazítja a nyelőcső és a gyomor közötti szelepet, és ösztönözheti a gyomrot, hogy több savat termeljen.

 

Túlsúly is okozhatja a refluxot

A túlsúly növelheti a hasra nehezedő nyomást. Ennek eredményeként az alsó nyelőcső záróizom nagyobb valószínűséggel engedi a gyomor tartalmát a nyelőcsőbe visszafolyni, ami étkezés után kellemetlen érzéshez vezethet.
Ha túlsúlyos vagy elhízott vagy, megfontolandó, egy életmódbeli változattás, melynek következtében veszítesz a súlyodból és enyhíted a reflux tüneteit. 

 

Kávé fogyasztása

Igen, érdemes letenni azt a csésze kávét, ha refluxos vagy. A koffeintartalmú ételek és italok növelhetik a gyomorváladék savasságát. E váladék savasságának csökkentése érdekében a legjobb, ha minimálisra csökkented a koffein mennyiségét az étrendedben.
Azonban sok minden attól függ, hogy az adott személy mennyire érzékeny a koffeinre és a savas ételekre. Bizonyos élelmiszerek az egyik embernél refluxot válthatnak ki, a másikban nem. Ez valóban az egyénen múlik.
A koffeintartalmú ételeken és italokon, például kávén, étcsokoládékon, bizonyos fehérjeszeleteken és energiaitalokon túl a savas ételek közé tartoznak a citruslevek, a paradicsom és a szóda, amelyek mindegyike fájdalmat okozhat refluxos egyéneknél.

 

Étkezés közvetlenül lefekvés előtt

Nem csak az étkezés nagysága, hanem az időzítés is fontos. Ha közvetlenül elalvás előtt eszel egy nagy étkezést, előfordulhat, hogy nem adsz elegendő időt az étel megfelelő megemésztésére, és a teli gyomor ébren tarthat.
Ahelyett, hogy közvetlenül elalvás előtt vacsoráznál egy nagyot, próbálj meg legalább három-négy órával lefekvés előtt egy olyan étkezést fogyasztani, amely rostokat és fehérjét is tartalmaz. Ezenkívül ne feküdj le közvetlenül étkezés után, mert az gyomorégést okozhat vagy súlyosbíthatja a savas refluxot. 

Betegség Betegség kezelés



A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!