Mit nevezünk refluxnak?
Ez a betegség a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara, ilyenkor a refluxátum (különféle gyomortartalom) a normális iránnyal ellentétesen, felfele a nyelőcsőbe jut vissza. ami kellemetlen tüneteket okoz, végső esetben akár szervi elváltozást is.
A reflux tünetei
A savas reflux betegség bármely nemben és életkorban bárkit érinthet. Leggyakoribb panasz a refluxban szenvedő betegeknél az a gyomorégés, ami a felhas résznél, a szegycsont mögött jelentkező fájdalom: ez általában égő érzést jelent, de szoktak tapasztalni nyomáshoz hasonló jeleket is a betegek. Általában étkezés vagy este, lefekvés után egy órával jelentkezik, és akár több óráig is eltarthat. A fekvő testhelyzet fokozza a tüneteket, mert ebben a helyzetben a savas gyomortartalom könnyebben áramlik vissza a nyelőcsőbe. Azt le kell szögezni, hogy gyomorégése bárkinek lehet, de ha az érzés rendszeressé válik, egy héten többször is tapasztaljuk, más tünetekkel együtt, akkor érdemes refluxra gyanakodni.
A további tünetei a refluxnak ezek lehetnek:
- köhögés
- fokozott nyálelválasztás
- maró érzés a nyelőcsőben
- rossz szájíz
- rekedtség
- savas böfögés
- fájdalmas nyelés
- torokfájás
- fogromlás
- nehéz nyelés
A stressz és a reflux közötti kapcsolat
Egy amerikai kutatás több mint 19.000 ember adatait elemezte, és megállapította, hogy a refluxban szenvedő betegeknél a stressz és szorongás szintje számottevően magasabb, különösen azoknál, akik mellkasi fájdalomról számoltak be.
A kutatók szerint sok olyan tényező játszik szerepet, amely megmagyarázhatja a szorongás és a reflux közötti összefüggést, különösen, ha a stressznek a gyomor-bél traktusra gyakorolt hatásairól van szó.
A Journal of Neurogastroenterology and Motility tanulmány szerzői ismertették elméleteiket. Az első az, hogy a szorongás csökkentheti az alsó nyelőcső záróizomra nehezedő nyomást, a nyelőcső alján lévő izomszalagot, amely lehetővé teszi az élelmiszer és a folyadék gyomorba jutását. Amikor ez a záróizom rendellenesen ellazul, a gyomorsav visszafolyhat a nyelőcsövön keresztül, gyomorégést okozva ezzel. A szorongás okozta stressz hatással lehet a nyelőcsőben fellépő összehúzódásokra is, amelyek a táplálékot a gyomor felé hajtják. Ha ezek az összehúzódások szabálytalanná válnak, az refluxhoz vezethet. Végül, a magas stressz és szorongás fokozhatja a gyomorsav termelődését.
Más kutatások pedig azt sugallják, hogy a mentális egészségügyi problémákkal, például szorongással küzdő betegek érzékenyebbek lehetnek az emésztőrendszerük kis változásaira.
Tippek a reflux és a szorongás kezelésére
Bizonyos életmódbeli változások is segíthetnek enyhíteni a reflux tüneteit :
• A gyakori kiváltó ételek és italok, például zsíros vagy sült ételek, citrusfélék, csokoládé, fokhagyma , hagyma, koffein és alkohol elkerülése ajánlott
• Kis, gyakori étkezéseset részesítsünk előnyben
• Az egészséges testsúly megőrzésére ügyeljünk
• Az étkezés utáni lefekvést kerüljük, ha lehet
• Ne viseljünk szorosan illeszkedő ruhát
• Ne dohányozzunk
• Sportoljunk rendszeresen
A refluxban és szorongásban is szenvedő betegek esetében természetesen szükség van orvosi segítségre, aki felírhat gyógyszert a reflux ellen, ami enyhíti vagy és meg is szünteti a tüneteket. Viszont a szorongás és stressz ellen csak mi magunk tehetünk, ha rájöttünk a kiváltó okaira, akkor végig kell vennünk, hogyan csökkenthetnénk ezeket az érzéséket. Van, hogy annyira eluralkodott rajtunk már az érzés, hogy nem tudunk segíteni magunkon, ilyen esetben is bátran kérjük pszichológus vagy terapeuta segítségét.