A prediabétesz a 2-es típusú diabétesz előszobája, de a megfelelő életmódbeli változatosokkal van esély az állapot visszafordítására: mutatjuk, hogyan érd el!

Főoldal > Hogyan lehet visszafordítani a prediabéteszt? – kövesd a lehetséges megoldásokat

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Hogyan lehet visszafordítani a prediabéteszt? – kövesd a lehetséges megoldásokat
2023/04/29
NA

A prediabétesz olyan állapot, amelyben a vércukorszint magasabb a normálisnál, de nem elég magas ahhoz, hogy 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáljanak. A prediabétesz a legkritikusabb időszak: az orvosilag javasolt terv az étrend módosítása és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának elkerülése érdekében végzett életmódbeli változások mihamarabbi megkezdése.

Visszafordítható a prediabétesz?

A prediabétesz gyógyszerekkel és életmódbeli változtatásokkal visszafordítható. A visszafordítás körülbelül hat hónapig is eltarthat. A prediabéteszes személynek azonban konzultálnia kell kezelőorvosával, mielőtt bármilyen diabéteszkezelési módszert elkezdene. Az orvos megvizsgálja őket, és javasolja a legjobb visszafordítási módszert.
A prediabétesz azonban semmilyen módon nem kapcsolódik az 1-es típusú cukorbetegséghez. Az 1-es típusú cukorbetegség olyan állapot, amelyben a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, és kevésbé gyakori, mint a 2-es típusú cukorbetegség.

 

Edzés, diéta és fogyás

A fogyás hatékony prediabéteszes kezelés lehet. A kutatások azt mutatják, hogy a testtömeg 5-10%-os elvesztése javíthatja a vércukorszintet. 
Ha speciális egészségügyi szükségleteidnek megfelelő cukorbeteg étrendet kell kidolgozni, a legjobb megoldás egy táplálkozási szakértővel való együttműködés. Javasolhatják az egészséges szénhidrátok, tápanyagok és fehérjék egyensúlyát, hogy stabilan tartsák vércukorszintedet.
A tanulmányok azt is kimutatták, hogy a rendszeres fizikai aktivitás csökkenti az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát. Edzés közben a tested glikogént (az izmokban raktározott glükózt) égeti el. Az izmok ezután a véráramból származó glikogént használják fel a glikogénraktárak feltöltésére. A glikogén elégetése javítja a szervezet inzulinérzékenységét, ami segít a prediabétesz visszafordításában.

 

Dohányzásról való leszokás

A dohányzás növeli az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát. Az ellenállásért a nikotin, a cigarettában található egyik kémiai vegyület felelős. A nikotin megváltoztatja a testsejtek működését, csökkenti az inzulinra adott válaszukat, ami a vércukorszint emelkedését okozza.
A cigarettakészítéshez használt egyes vegyszerek gyulladást okoznak, ami miatt a sejtek már nem reagálnak az inzulinra.
Még ha valaki évek óta dohányzik, a dohányzás abbahagyása hatékony módja a prediabétesz visszafordításának. A cigarettában lévő vegyi anyagok elkerülése segít a szervezetnek jobban felhasználni az inzulint, így könnyebben kezelhető a vércukorszint.

 

Hidratáltság

Mivel nem tartalmaz cukrot, a víz ideális italválasztás a prediabéteszes betegek számára. A vízivás segít a vércukorszint szabályozásában is. Ha a vizeleted halványsárga színű, akkor jól vagy hidratálva. Ha sötétebb, igyál többet. Csak győződj meg róla, hogy vizet igyál, és ne cukros italokat.

 

Nyugodt alvás

A prediabéteszben szenvedőknek minden nap pihentető alvásra van szükségük, mivel az elégtelen alvás fokozott inzulinrezisztenciához vezethet. Az alváshiány és az alvászavarok kezelése ígéretesnek bizonyult a prediabéteszes betegek vércukorszintjének stabilizálásában.
Az alvási szokások javításának és a pihentető alvásnak az egyik leghatékonyabb módja az alvási rutin kialakítása és a koffein elkerülése legalább hat órával lefekvés előtt. Lehetőleg kerüld a képernyő előtti időt, és sötétedés után használj kékfény szűrőt, hogy csökkentsd a telefon kék fényének káros hatásait. 

 

Stresszszint kezelése

A stresszszint kezelése segíthet a prediabétesz visszafordításában. Amikor egy személy stresszes, a szervezet stresszhormonokat bocsát ki, hogy elegendő cukor álljon rendelkezésre. Az inzulin szintje csökken, és a máj több glükózt bocsát ki, ami növeli a véráramban lévő glükózszintet. Ezek a folyamatok megnehezítik a vércukorszint szabályozását. A stressz a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is növelheti.

1-es típusú cukorbetegség 2-es típusú cukorbetegség



A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!