Meditálás alapjai kezdőknek

Főoldal > Hogyan kell meditálni? – a meditálás alapjai

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Hogyan kell meditálni? – a meditálás alapjai
2023/02/16
NA

A meditáció csodás mentális és fizikai egészségügyi előnyökkel járhat, és naponta kevesebb, mint 10 percet is elég gyakorolni. Nehéznek tűnhet az indulás és a rutin betartása, de a következő útmutató segíthet a kezdésben és megadja a meditálás alapjait. 

Mi az a meditáció?

A meditáció nem arról szól, hogy megtanuljuk, hogyan kell kiüríteni az elménket vagy megállítani a gondolatainkat. Ehelyett a meditáció a figyelem és a fókusz gyakorlása egy ítélkezés nélküli világban.
A Mindfulness meditáció a meditáció legelterjedtebb típusa Nyugaton – és talán a legkönnyebben elkezdhető. Az éberségnek az a típusa, amikor odafigyelsz arra, amit érzel, és megfigyeled magadat a jelen pillanatban. 
Ha a meditáció fő gondolata az, hogy jelen legyünk, és tudatában legyünk gondolatainknak és érzéseinknek, akkor az éberség az a folyamatos gyakorlat, amellyel ezt a tudatosságot csiszoljuk, és újra kapcsolatba lépünk azzal, amit csinálunk és miért csináljuk.

 

Hogyan kell meditálni?

A Mindfulness meditáció bárhol elvégezhető, ahol összpontosítani tudsz. Íme néhány lépés a meditációhoz: 

1.    Keress egy csendes helyet. Mielőtt elkezdenéd a meditációt, győződj meg arról, hogy semmi nem zavar téged. Némítsd le a telefonod, és menj be a többiektől távol eső szobába. 
2.    Ülj kényelmes pozícióba. Ülhetsz egy párna vagy takaró tetején, a padlón vagy egy széken. Üljön egyenesen, de ne feszüljön meg a tested – ellazultnak kell lennie. 
3.    Lélegezz lassan. Összpontosítsd a figyelmedet minden be- és kilégzésre. Alternatív megoldásként kezdheted egy testvizsgálattal: összpontosíts minden testrészre, a lábujjaktól fel a fejed tetejéig és állj meg, figyeld meg az érzéseidet.
4.    Hagyd, hogy a zavaró tényezők jöjjenek és menjenek. Ha elméd elkalandozik, ismerd el azt a gondolatot, amely elterelte a figyelmedet, de ne foglalkozz vele. Ezután óvatosan hívd vissza a figyelmedet a légzésére. A meditáció során elkerülhetetlen, hogy elterelje valami a figyelmedet, és ez az egyik legnagyobb gond a kezdők számára – de a figyelemelvonás kezelésének megtanulása a folyamat létfontosságú része.  
5.    Naponta mindössze 5-10 perc meditáció olyan eredmény, amelyre büszke lehetsz. Vannak, akik szeretnek akár 30-45 percig is meditálni, miután tapasztaltabbakká válnak, de még a rövid gyakorlásnak is megvan az előnye. 

 

 

Meditálj minden nap ugyanabban az időben

Ha lehetséges, próbálj meg minden nap ugyanabban az időben meditálni, mert ez segít kialakítani egy szokást, így beépítheted a meditációt a napi programodba. És ha bármilyen okból ki kell hagynod egy napot, ne légy túl szigorú magaddal szemben – csak próbálj meg másnap visszatérni a rutinodhoz. 
Vannak, akik úgy döntenek, hogy minden reggel meditálnak, közvetlenül ébredés után. A reggeli meditáció néhány sikeres vállalkozó ütemtervének alapeleme, és segíthet javítani a fókuszt és a tisztánlátást az előttünk álló napra. Mások úgy döntenek, hogy közvetlenül elalvás előtt meditálnak, mivel ez elősegítheti az ellazulást és megkönnyítheti az alvást is. 

 

A meditáció előnyei

Kutatások kimutatták, hogy a meditáció számos módon javíthatja mentális és fizikai egészséget. Íme a meditáció hét tudományosan alátámasztott előnye: 

•    Jobb fókusz és koncentráció. Tanulmányok kimutatták, hogy a meditáció növelheti a szürkeállományt az agy memóriáért és tanulásért felelős részein. 
•    Az önbecsülés és az önismeret javítása. Az ítélkezés nélküli önmegfigyelés a meditáció egyik alapelve, és segíthet önmagadat új szemszögből látni.  
•    Csökkenti a stresszt. A meditáció csökkentheti a kortizol – a stresszhormon – szintjét, és segíthet nyugodtabbnak és kipihentebbnek érezni magadat. 
•    Segít a szorongás vagy a depresszió kezelésében. A napi meditáció az egyik legjobb természetes kezelési módszer a szorongásos zavarok, valamint más mentális betegségek kezelésére. 
•    Irányítsd a fájdalmat. Sok orvos javasolja a meditációt – különösen a testvizsgálatot – a krónikus fájdalom kezelésében. 

Egészségmegőrzés



A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!