Diabéteszes láb szindróma kialakulása, tünetei és kezelése: így előzd meg a diabéteszes láb szindróma kialakulását még időben!

Főoldal > Mi az a diabéteszes láb szindróma, hogyan lehet kezelni és megelőzni?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Mi az a diabéteszes láb szindróma, hogyan lehet kezelni és megelőzni?
2023/04/17
NA

A diabéteszes láb szindróma egy nyílt fekély vagy seb, amely a cukorbetegek körülbelül 15 százalékánál fordul elő, és általában a láb alján található. Azok, akiknél ez kialakul, hat százaléka kerül kórházba fertőzés vagy más, fekéllyel összefüggő szövődmény miatt. A cukorbetegség a nem traumás alsó végtagi amputációk vezető oka és a diabétesze láb szindrómás cukorbetegek körülbelül 14-24 százalékát amputálják. A kutatások azonban kimutatták, hogy a diabéteszes láb szindróma kialakulása megelőzhető.  

Ki kaphat diabéteszes láb szindrómát?

Bárki, aki cukorbeteg, diabéteszes láb szindrómát kaphat. Az inzulint használó embereknél nagyobb a kialakulásának kockázata, csakúgy, mint a cukorbetegséggel összefüggő vese-, szem- és szívbetegségben szenvedő betegeknél. A diabéteszes láb szindróma kialakulásában a túlsúly, az alkohol és a dohányzás is szerepet játszik.

 

Hogyan alakulnak ki a diabéteszes lábfekélyek?

A fekélyek olyan tényezők kombinációja miatt alakulnak ki, mint például a láb érzésének hiánya, rossz keringés, láb deformitása, irritáció (például súrlódás vagy nyomás) és trauma, valamint a cukorbetegség időtartama. Azoknál a betegeknél, akik sok éve cukorbetegek, neuropátia alakulhat ki, amely a lábfájdalom érzetének csökkent vagy teljes hiánya az idő múlásával megemelkedett vércukorszint okozta idegkárosodás miatt. Az idegkárosodás gyakran fájdalom nélkül is megtörténhet, és az ember nem is tudja a problémát. A láborvos egy egyszerű és fájdalommentes eszközzel, az úgynevezett monofilamenttel tesztelheti a lábát neuropátiára. 

Ezért is nagyon fontosok a lábszűrővizsgálatok, melyekkel könnyen megelőzhető a baj; ilyen vizsgálatokat végez Gál Emőke okleves podiáter is teljesen fájdalommentesen, így nincs mitől tartani. 

 

Miért olyan fontos a diabéteszes láb megfelelő kezelése?

Ha fekélyt, sebeket észlelsz a lábadon cukorbetegként, azonnal fordulj podiáterhez. A cukorbetegek lábfekélyeit több okból is kezelni kell:

 

•    A fertőzés és az amputáció kockázatának csökkentése érdekében
•    A funkciók és az életminőség javítása érdekében
•    Az egészségügyi költségek csökkentése érdekében

 

Hogyan kell kezelni a diabéteszes láb szindrómát?

A lábfekélyek kezelésének elsődleges célja a mielőbbi gyógyulás. Minél gyorsabban gyógyul a seb, annál kisebb a fertőzés esélye.
Számos kulcsfontosságú tényező van a diabéteszes láb szindróma megfelelő kezelésében:

 

•    Fertőzés megelőzése
•    A nyomás levétele a területről
•    Az elhalt bőr és szövet eltávolítása
•    Gyógyszer vagy kötszer alkalmazása a fekélyre
•    Vércukorszint és egyéb egészségügyi problémák kezelése

Nem minden fekély fertőzött; ha azonban orvosod, podiátered fertőzést diagnosztizál, antibiotikumos kezelési programra, sebkezelésre és esetleg kórházi kezelésre lesz szükség.

 

Hogyan előzhető meg a diabéteszes láb szindróma?

A diabéteszes lábfekély kezelésének legjobb módja az, ha elsősorban megelőzzük annak kialakulását. Az ajánlott irányelvek közé tartozik a rendszeres lábgyógyász látogatása, mint ahogy fent említettük. Meg tudja állapítani, hogy nálad mennyire nagy a lábfekély kialakulásának kockázata, és megelőzési stratégiákat hajt végre.

A láb ellenőrzésének megtanulása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a lehető legkorábban észrevedd a lehetséges problémát. Minden nap vizsgáld meg lábfejed – különösen a lábujjak és a talp között – vágások, zúzódások, repedések, hólyagok, bőrpír, fekélyek és bármilyen rendellenességre utaló jelet keresve. Bármilyen „egyszerűnek” tűnik is nagyon fontos dolgok ezek, a lehető leghamarabb szólj podiáternek vagy egy egészségügyi szakembernek a felfedezett problémákat illetően. 
 

1-es típusú cukorbetegség 2-es típusú cukorbetegség



A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!