Így csökkentsd szorongásodat természetesen!

Főoldal > 6 módszer a szorongás természetes csökkentésére

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

6 módszer a szorongás természetes csökkentésére


2023/02/13
NA

Létezik az a szorongás is, ami nem feltétlen rossz. Tudatosít téged a veszélyben, motivál, hogy szervezett és felkészült maradj, és segít kiszámítani a kockázatokat. Mégis, amikor a szorongás napi ismétlődéssé válik, itt az ideje, hogy cselekedjünk. Az ellenőrizetlen szorongás nagyban befolyásolhatja az életminőséget. Vedd át az irányítást az alábbi ötletek kipróbálásával.

Szorongás ellen

Mi az a szorongás?

A szorongás a szervezet természetes válasza a stresszre.  Ez a félelem vagy az aggodalom érzése, amelyet olyan tényezők kombinációja okozhat, amelyek a kutatók szerint a genetikától a környezeten át az agykémiáig terjednek.  A szorongás néhány gyakori tünete a következő:

•    megnövekedett pulzusszám 
•    gyors légzés
•    nyugtalanság
•    koncentrálási nehézség



Fontos azonban megjegyezni, hogy a szorongás különböző módon jelentkezhet az emberek számára. Míg az egyik ember pillangó érzést tapasztalhat a gyomrában, egy másiknak pánikrohamai, rémálmai vagy fájdalmas gondolatai lehetnek. 
Ennek ellenére különbség van a mindennapi szorongás és a szorongásos rendellenességek között. Szorongani valami új vagy stresszes dolog miatt egy általánosabb dolog, de amikor   egy ellenőrizhetetlen vagy túlzott ponthoz jutsz és elkezdi befolyásolni az életminőségedet, akkor az rendellenesség lehet.

 

Néhány szorongásos rendellenesség a következőket tartalmazza:
•    pánikbetegség 
•    poszttraumás stressz zavar (PTSD)
•    rögeszmés-kényszeres betegség (OCD)
•    szeparációs szorongás
•    betegség szorongás
•    fóbia
•    generalizált szorongás (GAD)
•    szociális szorongásos zavar

 

Hogyan kezelhetem a szorongást?

A szorongás sokféleképpen kezelhető. Az egyik gyakori kezelési lehetőség a kognitív      viselkedési terápia (CBT), amely segít az embereknek eszközöket biztosítani a szorongás kezelésére, amikor az bekövetkezik.
Módosíthatjuk a szokásokat, például a testmozgást, az alvást és az étrendet. Kipróbálhatsz valami teljesen újat is, például aromaterápiát vagy meditációt. Mutatjuk tippjeinket, melyek segíthetnek neked is.

 

6 természetes gyógymód a szorongásra 

 

1. Maradj aktív

A rendszeres testmozgás nem csak a fizikai egészségről szól - hatalmas segítség lehet a mentális egészségedre is. Egy 2013-as tanulmány, a Trusted Source megállapította, hogy a szorongásos rendellenességekkel küzdő emberek, akik  magas szintű fizikai aktivitásról számoltak be, jobban  védettek voltak a  szorongásos tünetek  kialakulásával szemben.
Ennek számos oka lehet.  A testmozgás elterelheti a figyelmedet valamiről, ami szorongóvá tesz. A pulzusszám növelése megváltoztatja az agy kémiáját is, hogy több helyet biztosítson a szorongásgátló neurokémiai anyagoknak. A rendszeres testmozgás a koncentráció és az akaraterő növekedéséhez vezet, ami segíthet bizonyos szorongásos tüneteken. 

 

2.  Kerüld az alkoholt 

Az alkoholfogyasztás eleinte megtévesztő, mivel ez egy természetes nyugtató. Viszont a gyakori fogyasztással pont az ellenkezőjét érhetjük el, ugyanis felerősödhetnek a szorongásos tüneteink. Az ivás megzavarhatja a neurotranszmitterek egyensúlyát, ami felelős lehet a pozitív mentális egészségért.  Ez az interferencia egyensúlyhiányt teremt, amely a szorongás bizonyos tüneteihez vezethet.
Azt is kimutatták, hogy az alkohol megzavarja a szervezet természetes alvási képességét azáltal, hogy zavarja az alvási homeosztázist.  És amint később rámutatunk, a jó éjszakai alvás hihetetlenül hasznos a szorongás elleni küzdelemben. 

 

3. Fontold meg a cigarettázásról való leszokást

A dohányosok stresszes időkben gyakran cigarettához nyúlnak.  Mégis, az alkoholfogyasztáshoz hasonlóan, ha stresszes vagy, dobd el a cigarettát, mivel ez egy gyors megoldás, amely idővel súlyosbíthatja a szorongást.
Egy kutatás kimutatta, hogy minél korábban kezd el dohányozni az életben, annál nagyobb a szorongásos rendellenesség kialakulásának kockázata később. Kövesd ezeket a tippeket a leszokásban való segítséghez! 

 

4. Korlátozd a koffeinbevitelt 

Ha krónikus szorongásid van, a koffein nem a barátod. Kutatások kimutatták, hogy a koffein szorongásos rendellenességeket okozhat vagy súlyosbíthat Pánikrohamokat is okozhat   pánikbetegségben szenvedőknél. Néhány embernél a koffein megvonása jelentősen javíthatja a szorongásos tüneteket. 

 

5. Részesítsd előnyben a megfelelő éjszakai pihenést 

Az alvásról újra és újra bebizonyosodott, hogy fontos része a jó mentális egészségnek. Annak ellenére, hogy egy 2012-es felmérés szerint  a felnőttek  közel egyharmada  kevesebb, mint 6 órát alszik  éjszakánként, a javaslat az, hogy a felnőttek 7 -  9 óra alvásra van szükségük minden nap.

Az alvást a következőképpen állíthatjuk prioritássá:
•    nem olvasol vagy nézel televíziót az ágyban 
•    nem használsz telefont, laptopot az ágyban  
•    a koffein, a nagy étkezések és a nikotin elkerülése lefekvés előtt 
•     a szoba sötétben és hűvösen tartása
•      lefekvés előtt írd le aggodalmaidat egy papírra 
•     minden éjjel ugyanabban az időben aludj el

 

6. Meditálj és gyakorold a tudatosságot

A meditáció fő célja a jelen pillanat teljes tudatossága, amely magában foglalja az összes gondolat nem ítélkező módon történő észlelését. Ez a nyugalom és az elégedettség érzéséhez vezethet azáltal, hogy növeli azon képességet, hogy tudatosan tolerálj minden  gondolatot és érzést.




Betegség kezelés



Legfrissebb cikkek


Cukorbetegként ezt jelezd előre, ha egy hotelben szállsz meg
Cukorbetegként utazni nem kis kihívás, hiszen nem csak a napi rutinodat, de az étkezési szokásaidat is hozzá kell igazítani az új környezethez. Mindez könnyedén kezelhető, ha előre készülsz és néhány fontos tényezőt figyelembe veszel. Az alábbiakban bemutatjuk, mire érdemes figyelned, ha cukorbetegként szállodába mész, hogy pihenésed zavartalan legyen.
Zsibbadnak a végtagjai? Rosszul kezelt diabétesz is jelezheti!
Zsibbadnak a végtagjaid? Ez akár a rosszul kezelt cukorbetegség jele is lehet. Tudj meg többet a diabéteszes neuropátiáról és a megelőzés módjairól!
Ez a 4 kevésbé ismert tünet is diabéteszt jelez!
A diabétesz alattomos tünetekkel is jelentkezhet. Ismerd meg a kevésbé ismert jeleket, mint a lassan gyógyuló sebek, homályos látás, fokozott szomjúság és fáradtság.
A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!