A premenstruációs szindróma (PMS) magyarázata
A menstruációs ciklust általában 28 napos ciklusként írják le, am négy fázisból áll. Minden fázis megköveteli, hogy a női test különböző hormonokat termeljen, amelyek mindegyike saját fizikai és érzelmi változásokkal jár.
Így bomlanak le a fázisok:
• Menstruációs fázis: 1-5. nap
• Follikuláris fázis: 6-13. nap
• Ovuláció: 14-16. nap
• Luteális fázis: 16–28. nap
A PMS egy olyan szindróma, amelyet a luteális fázis alatti hormonszintek változása okoz. Az ovuláció után a nők fáradtnak, nyűgösnek és idegesnek érezhetik magukat. Ezek a tünetek felerősödnek, ahogy közeledik a menstruáció.
A PMS tünetek a következők:
• Duzzadt vagy érzékeny mellek
• Székrekedés vagy hasmenés
• Puffadás
• Görcsölés
• Fejfájás
• Hangulatingadozás
• Fáradtság
• Koncentrálási nehézség
• Sírás
Hogyan kezeljük a PMS-t
Akár megpróbálsz teherbe esni, akár nem, a szervezeted minden hónapban ugyanazon a cikluson megy keresztül, hogy felkészüljön a terhességre. A baba számára megfelelő környezet megteremtéséhez olyan hormonokra van szükség, mint az ösztrogén és a progeszteron, melyek termelődése hirtelen felmegy majd leesik. Ez a csökkenés a szervezetben a jó közérzet hormonjainak, például a szerotonin termelésének csökkenését okozhatja.
Biztosítani kell a nőket arról, hogy semmi baj nincs velük, hiába hívják ezt sokan hisztinek vagy nyűgösködésnek; csak fiziológiai választ tapasztalnak az örömöt és boldogságot okozó hormonok csökkenése során.
Számos dolgot tehetsz a hormonszint változásának kompenzálására:
1. Étkezz kiegyensúlyozottan
Az tiszta és kiegyensúlyozott étrend jelentősen csökkentheti a PMS tüneteit. Alkaíts ki egy olyan étrendet , amely sok gyümölcsöt, zöldséget (különösen leveles zöldségeket), hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonát, valamint egészséges zsírokat , például omega-3-at és omega-6-t tartalmaz. Korlátozd a feldolgozott élelmiszereket és a telített zsírokat.
2. Rendszeres testmozgás
Bár ez ellentmondónak tűnhet, de a testmozgás segíthet a PMS féken tartásában. Az edzés nemcsak bevált hangulatjavító , hanem energikusabbnak is érezheted tőle magad. Ráadásul a testmozgás segít csökkenteni a stresszt és megelőzni a krónikus betegségeket. Természetesen van az a fajta fájdalom és görcs, ami mellett egyszerűen űgy érezzük, nem tudunk edzeni: ilyenkor egy séta is csodákat tud tenni.
3. Aludj eleget
Fontos, hogy többet aludj a menstruáció kezdete előtti napokban. Ha általában hét óra alvásra van szüksége minden este, próbáljon meg nyolc órát aludni ezeken a napokon. Ha fáradt vagy, nehezebben fogsz koncentrálni és a szorongásod is felerősödhet.
4. Próbálja ki étrendkiegészítőket
Különféle vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek enyhíteni a PMS tüneteit. A legnépszerűbbek közé tartozik a B6-vitamin (az energia), a D- vitamin (a hangulatjavító) és a magnézium (a PMS okozta fejfájás ellen). Sajnos nincs egy mindenre alkalmas vitamin-keverék, amely segítene enyhíteni a PMS-t, de rengeteg tápanyag van, amely változást hozhat. A kiegészítők bevezetése előtt konzultálj egészségügyi szakemberrel.
5. Lazíts!
Menstruáció előtti időszakban a relaxációs technikák gyakorlása segíthet abban, hogy jobban érezd magad, mind érzelmileg, mind fizikailag. Ha görcsöktől szenved, fűtőpárnával, meleg fürdővel vagy akár bizonyos illóolajokkal segíthetsz magadnak ellazulni. A kulcs az, hogy megtaláld azt, ami neked működik, és ragaszkodj hozzá!
Ha a fenti tippek alkalmazása után továbbra is súlyos PMS-tüneteid vannak, keresd fel nőgyógyászodat, akivel egyeztettek a továbbiakról.