Mi az a női sterilizáció?
A nők sterilizálása a fogamzásgátlás állandó és biztos formája. Ez egy sebészeti eljárás a petevezetékek blokkolására, amelyek a petesejtet a méhbe szállítják. A petevezetékek blokkolása megakadályozza a petesejt és a spermium találkozását, így nem következhet be terhesség. A petesejt továbbra is minden hónapban felszabadul a petefészekből, de a szervezet felszívja azt.
Csak akkor dönts a sterilizáció, mint fogamzásgátló módszer mellett, ha teljesen biztos vagy abban, hogy nem akarsz gyermeket a jövőben. Az élet néha váratlanul megváltozhat, a döntésnek a saját döntésednek kell lennie. A legjobb elkerülni egy ilyen fontos döntés meghozatalát stressz vagy nyomás idején, például közvetlenül a szülés vagy a vetélés után, vagy ha pénzügyi vagy kapcsolati problémák merülnek fel. Senki ne kényszerítsen sterilizálásra, csak saját magad döntsd el.
Mi a női sterilizáció menete?
A fő sterilizációs eljárást petevezeték lekötésnek nevezik. Ez egy általános érzéstelenítés alatt végzett műtét. Általában laparoszkópiának nevezett eljárással végzik. Egy-két apró vágást végeznek a hasban, egyet a köldöknél és egyet a szeméremszőrzet alatt. Az egyik vágáson keresztül egy laparoszkópnak nevezett apró teleszkópot helyeznek be, hogy az orvos láthassa a petevezetékeket. Ezután a petevezetékeket kapcsokkal, gyűrűkkel vagy vágással és megkötéssel lezárják. Egyes nőknél ehelyett laparotomiát végeznek, amely nagyobb hasi vágást jelent. A legtöbb nőnek a laparotomia után néhány napig kórházban kell maradnia, hogy a vágás meggyógyuljon.
Hogy működik a női sterilizáció?
A petevezeték lekötése azonnal fogamzásgátlóként működik. A nők laparoszkópiával vagy laparotomiával történő sterilizálása több mint 99,5%-ban hatékony. A sterilizáció nem véd meg a szexuális úton terjedő fertőzésektől. Továbbra is fontolóra kell vennie az óvszer használatát a nemi betegségek elkerülése miatt, főleg, ha nincs állandó szexuális partnered.
A női sterilizáció lehet sikertelen, mik a komplikációk?
A kudarcok még sok évvel az eljárás után is előfordulhatnak bizonyos esetekben. Ha a sterilizálás után teherbe esel, akkor megnő az esélye a méhen kívüli terhességnek, ami veszélyes belső vérzést okozhat.
Mi vár rám a női sterilizáció után?
A sterilizálás után egy nő ugyanúgy fog kinézni és úgy fogja érezni magát, mint korábban. A női sterilizáció után nem veszik el a szexuális vágy vagy az érdeklődés. Ugyanúgy lehet élni nemi életet, mint korábban. Az eljárás nem okoz változást a menstruációban sem. Egyes nők nyugodtabbak az eljárás után, mivel már nem aggódnak a teherbeesés miatt.
A sterilizálás nem okoz változást a súlyban, az étvágyban vagy a megjelenésben. Az idősebb nők azonban nagyobb valószínűséggel választják a sterilizálást fogamzásgátlás céljából, mint a fiatalabb nők, és a legtöbb nő az életkor előrehaladtával hízik – de nem a sterilizáció miatt.
A női sterilizáció visszafordítható?
Bár néha lehetséges a petevezetékek javítása laparoszkópos sterilizálás után, csak a nők körülbelül 50%-a esik teherbe a visszafordítás után. A visszafordítás után nagyobb a méhen kívüli terhesség kockázata is, ezért kell feltétlenül nagyon körültekintően megfontolni a döntést.