Hogyan őrizd meg munkatársaid lojalitását a cég felé?

Cégvezetőként nem csak az ügymenetet érintő feladataid ellátása kötelességed, de a munkatársak felé való kommunikáció, a velük való együttműködés is fontos feladat. Az, hogy egy kolléga mennyire érzi magát jól, biztonságban a cégedben, mennyire elégedett a döntéseiddel, a kommunikációddal, a későbbiek során akár a siker kulcsa is lehet! A kollégák lojalitását ugyanis nem szabad alábecsülni: ez az egyik legnagyobb érték, amit kezelhetsz, és amire mindig ügyelned is kell. 

lojalitás megőrzése

Nem csak az irodai hangulatot határozza ugyanis meg, hogy mennyire elégedettek a munkatársak – de produktivitásukra, termelőkészségükre is nagy hatással van, ráadásul azt cégvezetőként biztosan pontosan tudod, hogy a legköltségesebb dolog mindig egy-egy új munkatárs felvétele, betanítása – vagy egy régi, hatékony motoros elvesztése. Az alábbiakban olyan tippeket sorolunk fel, amellyel növelheted ezt a lojalitást, és hozzájárulhatsz vele a fluktuáció csökkentéséhez! 

 

Átlátható szabályok, fizetés, kommunikáció – a transzparencia elve

Alapvető igazság, hogy a bizonytalan dolgok rombolják leginkább a lojalitást a cég felé. Ha a kolléga nincs tisztában a célokkal, az ő helyével a cégben, nem tudja előre a fizetését, vagy következetlen szabályrendszerrel kell megbírkóznia, az hosszú távon felmondáshoz vezethet, amit mindenképp el akarsz kerülni. 
Éppen ezért mindig törekedj az átláthatóságra és következetességre minden területen.

 

Komfortos irodai környezet

Azt gondolhatnánk, hogy ha minden más klappol egy cégben, akkor az irodai design már sokadrangú – de ez nem igaz. A kollégák tulajdonképpen a fél életüket itt töltik: az íróasztalnál akár 8 órát is ülnek majdhogynem egyhuzamban, ezért az, hogy az iroda kényelmes és esztétikus legyen, hozzá járul a lojalitásukhoz. 


Éreztesd velük, hogy fontosak! Kérd ki a véleményüket az új elrendezéssel kapcsolatban, hagy, hogy kiválasszák az ülőhelyüket, dekorálják asztalukat. Törekedj az egészséges munkakörnyezet kialakítására: például üvegfal rendszerekkel tedd nyitottabbá – mégis nyugodtabbá – a teret, amely elegendő fényt enged az irodába ahhoz, hogy jól érezzék magukat a munkatársak. 
 

 

A visszajelzések fontossága

Sok főnök és vezető esik abba a hibába, hogy egy idő után már nem használ visszacsatolásokat – főként a régi, jól bevált dolgozók esetében. Természetes, hogy az újoncokat pátyolgatjuk ás dicsérjük, irányítjuk – azonban a régiekről sem szabad megfeledkezni! Mindig találj időt és alkalmat arra, hogy a régiek számára is megfelelő visszajelzéseket adhass – hiszen ennek hatására érezhetik, hogy törődsz velük.

 

A csapat építése 

Talán klisének hangzik, pedig a legnagyobb igazság, hogy a jó csapat a kulcsa a lojalitásnak. Ha itt-ott hibázol is (emberi dolog…) de a kollégák körében egyetértés és béke uralkodik, ha jól érzik magukat a munkahelyen, akkor sokkal tovább számíthatsz a segítségükre. Éppen ezért a csapatba érdemes is befektetned: a csapatépítő programok (akár kisebbek, akár nagyobbak) talán sokba kerülnek, de elhiheted hogy megtérül, ha igazi összetartó csapatot sikerül kialakítanod általuk!