influenza kétszer; influenza egymás után; influenza elleni oltás

Főoldal > Kétszer is lehetsz influenzás egy szezonban, mutatjuk miért!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kétszer is lehetsz influenzás egy szezonban, mutatjuk miért!


2023/02/27
NA

Az influenza aktivitása decembertől februárig tetőzik, de könnyen elhúzódhat novembertől (vagy korábban) márciusig (vagy később). Tehát ha már ebben az évben influenzás voltál – vagy megkaptad az influenza elleni védőoltást –, akkor úgy érezheted, hogy legalább te már kikerültél az influenza útjából. Csakhogy ez nem egészen így működik. Ezekben a hosszú influenzaszezonos hónapokban másodszor is elkaphatd az influenzát. 

Influenza elleni oltás

Melyek az influenza típusai?

Az influenzának négy különböző típusa van: A, B, C és D. Az A és B influenza okozza a szezonális járványokat, amelyekre ősszel és télen számíthatunk, és mindegyiknek más-más fajtája létezik. Amikor megbetegszel az influenzavírus egy bizonyos törzsében, szervezeted olyan immunválaszt fejleszt ki, amely megvéd téged attól, hogy ugyanazzal a kórokozóval újra megfertőződj. Kisebb az esélye annak, hogy újra megkapd ugyanazt az influenzát, ugyanakkor megfertőződhetsz egy másik törzzsel, és az első betegség során képződött antitestek nem nyújtanak védelmet az új típus ellen. 

 

Ki választja ki, hogy melyik influenza elleni védőoltást alkalmazzák?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vakcinabizottsága a specifikus influenzavírust javasolja a közelgő influenzaszezonra.  Ezt követően a vakcinát legyártják és kiosztják az egészségügyi szolgáltatóknak, és készen áll vakcina arra, hogy a karodba kerüljön, és védelmet nyújtson.
Néha az ajánlott vakcina nem működik olyan hatékonyan, mint remélték. Például a 2018-as influenza elleni védőoltás nem volt olyan hatékony az A típusú influenza akkori domináns törzse, a H3N2 ellen – az esetek 36 százalékában volt hatásos. Ha mondjuk decemberben kaptad el az influenzát ettől a vírustól, akkor februárban találkozhatsz a kórokozó egy másik formájával – például a H1N1-gyel vagy az influenza B-vel –, és újra megbetegszik.



 

Ki kapja meg az influenza elleni védőoltást?

A legtöbb hat hónaposnál idősebb személynek ajánlott az influenza elleni oltás. Egyes injekciók csak felnőtteknek valók, ezért beszéld meg orvosoddal, hogy melyiket érdemes beadni. Ezenkívül néhány embernek csak bizonyos típusú influenza elleni védőoltást lehet kapnia. Beszélj orvosoddal arról, hogy megkaphatod-e és melyik vakcinát, ha az alábbiak valamelyike vonatkozik rád:

•    Allergiás vagy tojásfehérjékre, vagy az influenza elleni védőoltás egyéb összetevőire
•    Valamikor Guillain-Barre-szindrómád volt, egy bénító betegség
•    Rossz volt a reakciód egy korábbi influenza elleni oltásra
•    Terhes vagy

 

Mikor érdemes beadni az influenza elleni védőoltást a legjobb védelem érdekében?

Szeptember, október és november az ideális hónap az influenza elleni védőoltás beadására.  Október után is megkaphatod az oltást, és az influenza csúcs hónapjaiban is hatásos lesz. Egy júliusi és augusztusi oltás nem lesz nagy hatással az influenza szezonban.

 

Összefoglalás

Még ha ebben a decembertől februárig tetőző influenza szezonban már volt influenzád, akkor is előfordulhat, hogy újra elkapod. Lehetséges, hogy kicsi az esélye annak, hogy újra megfertőződj ugyanazzal a törzzsel, de kétféle influenzát okozó vírus létezik, és mindegyiknek különböző törzsei vannak, amelyek a betegséghez vezetnek – rengeteg lehetőség van arra, hogy megbetegítsenek téged.




Betegség kezelés



Legfrissebb cikkek


Így reggelizz cukorbetegként - Ezt a 8 szabályt tartsd be!
A cukorbetegség kezelése során a megfelelő reggeli kiválasztása kiemelten fontos, hogy stabilizálni lehessen a vércukorszintet és energiával feltölteni a nap kezdetén.
Így segíthet egy diabetológus kezelni a cukorbetegségedet!
Ebben a cikkben áttekintjük, hogy hogyan segíthet egy diabetológus a cukorbetegség kezelésében, és bemutatunk néhány kulcsfontosságú tippet az optimális egészség eléréséhez.
A cukorbetegség és a Hepatitis C kapcsolata: Kutatások igazolják az összefüggést
A cukorbetegség és a hepatitis C közötti kapcsolatok és összefüggések kutatása az egészségügyi szakemberek és a betegek körében egyaránt kiemelt figyelmet kap, mivel az egyidejű jelenlétük jelentősen befolyásolhatja a betegek kezelését és prognózisát.
A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!