Izomláz ellen tippek: így enyhítsd az edzések utáni fájdalmas izomlázadat néhány házi praktikával, amik ténylegesen hatékonyak tudnak lenni az izomláz enyhítésére!

Főoldal > Izomfájdalom edzés után: házi praktikák az izomláz enyhítésére

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Izomfájdalom edzés után: házi praktikák az izomláz enyhítésére


2023/03/30
NA

Ismerjük a testmozgás előnyeit. A kardió zsírégető és javítja szívünk egészségét. Az erősítő edzés izmot épít, serkenti az anyagcserét, megelőzi a sérüléseket és jót tesz a csontjainknak. Szükségünk van ezekre az előnyökre az aktív, egészséges élethez. De a belefektetett munka azt jelenti, hogy el kell viselni a fájó izmokat?

Izomláz enyhítése

Mi okozza az izomfájdalmat edzés után?

Az első dolog, amit tudni kell az izomfájdalmakról, hogy bárki megtapasztalhatja – függetlenül attól, hogy még nem sportolt előtte, vagy rendszeresen edz, de a közelmúltban megnövelte az edzése típusát, intenzitását vagy időtartamát.
Az edzés során a testedre nehezedő extra terhelés apró mikroszakadásokat hoz létre a dolgozó izomban. Ezek normálisok és az izomnövekedéshez szükségesek. Viszont van, amikor meglehetősen nagy fájdalommal járnak. Ahogy a test meggyógyítja és helyreállítja ezeket az apró szakadásokat, az izomzat erősebben és egészségesebben épül vissza, mint korábban – de kellemetlen áron.
A késleltetett izomfájdalmat nem szabad összetéveszteni az akut izomfájdalmakkal, amelyek egy gyakorlat alatt vagy közvetlenül utána jelentkezhetnek – ami az izomfáradtsághoz kapcsolódik, nem pedig az izomjavításhoz és -erősítéshez.

 

Késleltetett megjelenésű izomfájdalom: milyen hamar jelentkezik és mennyi ideig tarthat?

A késleltetett izomfájdalom általában az edzés után 12-24 órával kezdődik, és 1-3 nap között tetőzik. Arra, hogy miért késik az izomfájdalom, még nincs egyértelmű válasz. Viszont a fájdalom időtartama nagy valószínűséggel attól függ, hogy milyen intenzív volt az edzés. Minél intenzívebb az edzés, annál hosszabb ideig tarthat az izomgyógyulás és az újjáépítés folyamata.



 

Hogyan lehet enyhíteni a fájó izmokat edzés után?

Mozgás. Akár hiszed, akár nem, az egyik legjobb módja az izomfájdalom csökkentésének, ha mozgásba hozzuk őket. Ezt könnyű kardióval vagy aktív regenerálással teheted meg, amely magában foglalja a sétát, nyújtást, a hengerelést vagy a jógát.

Feltétlenül melegíts be. Az izmok védelmének fontos része, hogy megbizonyosodj arról, hogy a használatra kész állapotba kerülnek, mielőtt neki állsz edzeni. Minden edzés előtt szánj időt néhány perc bemelegítésre.

Lassan kezdje bele egy új edzésprogramba. Ha 0-ról 60-ra lépsz, az nem tesz jót az izmaidnak. Ha időt adsz nekik az alkalmazkodásra, az segíthet csökkenteni a fájdalom súlyosságát. Amikor új edzési rutint kezdesz, vagy növeled az intenzitást, ügyelj arra, hogy ezt lassan, néhány nap vagy hét alatt történjen.

Sófürdő. Az Epsom-sókat tartalmazó meleg vízben való áztatás segíthet ellazítani az izmokat és enyhíteni a fájdalmat.

Vegyünk be fájdalomcsillapítót. Ez nem gyorsítja fel az izomgyógyulási folyamatot, de segíthet elviselni az ezzel járó kényelmetlenséget.

Szánj időt a gyógyulásra. Ha nem adsz elegendő időt az izmaidnak a pihenésre (és a helyreállításra), akkor túlterheltté válnak, ami intenzívebb fájdalmat okoz. Ügyelj arra, hogy pihenőnapokat iktass be az edzéseid közé, ahol az aktív gyógyulásra összpontosítasz. Általánosabban szólva, ne felejtsük el, hogy a tényleges pihenés (más néven alvás) és a hidratálás is fontos a felépüléshez.

Próbálj meg egy kétnapos rutint. Ha szeretsz minden nap edzeni, fontold meg az edzések izomcsoportok szerinti felosztását. Például az egyik nap a lábak, a másik a karok. Ez segít abban, hogy minden izomcsoportnak elegendő időt adj a regenerálódásra, mielőtt ismét edzeni mész. Mi azt ajánljuk, hét-három egymást követő edzős nap után mindenképp iktass be egy pihenőnapot. 




Egyéb cikkek



Legfrissebb cikkek


Cukorbetegként ezt jelezd előre, ha egy hotelben szállsz meg
Cukorbetegként utazni nem kis kihívás, hiszen nem csak a napi rutinodat, de az étkezési szokásaidat is hozzá kell igazítani az új környezethez. Mindez könnyedén kezelhető, ha előre készülsz és néhány fontos tényezőt figyelembe veszel. Az alábbiakban bemutatjuk, mire érdemes figyelned, ha cukorbetegként szállodába mész, hogy pihenésed zavartalan legyen.
Zsibbadnak a végtagjai? Rosszul kezelt diabétesz is jelezheti!
Zsibbadnak a végtagjaid? Ez akár a rosszul kezelt cukorbetegség jele is lehet. Tudj meg többet a diabéteszes neuropátiáról és a megelőzés módjairól!
Ez a 4 kevésbé ismert tünet is diabéteszt jelez!
A diabétesz alattomos tünetekkel is jelentkezhet. Ismerd meg a kevésbé ismert jeleket, mint a lassan gyógyuló sebek, homályos látás, fokozott szomjúság és fáradtság.
A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!