Mi az a fehérjepor?
A fehérjepor népszerű a sportolók és a fitneszguruk körében, mivel elősegíti az izomépítést és a fizikai teljesítmény fokozását. A fehérjepor azonban nem csak edzéshez és sportoláshoz való. Sokan a fehérjeporra támaszkodnak a napi fehérjeszükséglet kielégítésében, a súlygyarapodásban vagy a fogyásban, illetve a sérülés vagy műtét utáni felépülésben. A fehérjepor egy étrend-kiegészítő, amelyet állati és növényi élelmiszerekből származó fehérjék kivonásával állítanak elő.
A fehérjeporok előnyei
Súlykezelés
Az ügyfelekkel való munka során azt javaslom, hogy minden étkezéshez adjanak hozzá fehérjeforrást, hogy elősegítsék a jóllakottságot és a jóllakottságot – magyarázza a dietetikus. Ez egyesek számára kihívást jelenthet a reggeli idején, de nagyban befolyásolhatja, hogyan érzi magát és étkezik a nap hátralévő részében. A fehérje segíthet az egészséges testsúly elérésében vagy az egészséges testsúly megőrzésében, mivel evés után elégedettebbé válik.
Izomnövekedés
A súlyemelők széles körben használnak fehérjeturmixokat és kiegészítőket az izomnövelés elősegítésére. A fehérjepor serkenti az izomnövekedést aktív egyéneknél. A British Journal of Sports Medicine 2018-as áttekintésében a súlyzós edzést végző felnőttek, akik fehérje-kiegészítőket szedtek, mindössze hat hét alatt jelentős erőnövekedést és izomméret növekedést tapasztaltak.
Az izomvesztés megelőzése
Az idősebb felnőtteknek fokozott fehérjeszükségletük van. Az öregedés miatt az idősebb felnőttek kevesebb élelmiszert fogyaszthatnak, csökkenhet a fizikai aktivitás és izomvesztés. Az izomvesztés növelheti a sérülések kockázatát, részben az elesés fokozott kockázata miatt. Az Experimental Gerontology 2020-as áttekintése azt sugallja, hogy a tejsavófehérje megelőzi az idősek izomvesztésének kockázatát.
Kényelem
A fehérjepor számos ízben kapható, a gyümölcsöstől a csokistól az íztelenig, így sokoldalúan és könnyen keverhető számtalan ételbe. Jól illik turmixokhoz, levesekhez, italokhoz, süteményekhez, zabkásába és palacsintatésztához.
A fehérjepor hátrányai
Lehetséges szennyeződések
A The Clean Label Project nevű non-profit szervezet 134 nagy mennyiségben eladott fehérjepor tartalmát vizsgálta. Az eredmények azt mutatták, hogy az általuk tesztelt fehérjeporok 75%-a tartalmazott bizonyos mennyiségű ólmot, és 55%-a pozitív volt a BPA-ra. A vizsgálat a higany, az arzén és a kadmium szintjét is kimutatta.
A túlzott fehérjebevitel lehetősége
A hosszú ideig tartó nagy mennyiségű fehérje fogyasztása számos lehetséges egészségügyi következménnyel járhat. Például a túl sok fehérje fogyasztása indokolatlanul megterhelheti a vesét, és savas környezetet teremthet. Ez viszont növelheti a pisilési szükségletét; csont- és májproblémákat is okozhat.
Amikor az emberek növelik a fehérjebevitelüket, gyakran csökkentik a szénhidrátbevitelüket is. Emiatt letargikusnak érzi magát, és képtelen lesz összpontosítani. Székrekedést is okozhat, mivel a kevesebb szénhidrát kevesebb teljes kiőrlésű gabonát és tápanyagot jelent, beleértve a rostot is. A rostokra pedig szükség van ahhoz, hogy a dolgok mozogjanak a bélrendszerben.
Tehát a fehérjepor egészséges?
Igen, ha jó minőségű, harmadik fél által tesztelt termékről van szó, minimális cukortartalommal és káros adalékanyagoktól mentes. A fehérjeporok a legtöbb étkezési mintába illeszkednek, és segítenek elérni egészségügyi céljaidat. Ne feledd: a fehérjepor étrend-kiegészítő. Ez azt jelenti, hogy javítja az étrendet. Ügyelj arra, hogy az egészséges táplálkozás részeként először fogyassz teljes értékű fehérjéket és, ha szükséges, akkor egészítsd ki fehérjeporral.