Ez okozza a szemszárazságot!

Főoldal > A száraz szem kezelése (és megelőzése) a hidegebb hónapokban

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

A száraz szem kezelése (és megelőzése) a hidegebb hónapokban
2023/02/18

A szemszárazság leginkább télen és tavasszal fordul elő: a szezonális változások, mint például az alacsonyabb beltéri páratartalom és a kinti nagy szél, szemszárazsághoz és egyéb kellemetlenséghez vezethetnek. Bár az időjárást nem változtathatjuk meg, vannak olyan praktikák és kezelések, amelyeket a hidegebb hónapokban használhatsz, ezek pedig csökkentik a karcos, viszkető és néha fájdalmas tüneteket. Olvass tovább, hogy megismerd a kezelési és megelőzési stratégiákat, amelyek segítenek a száraz szem elleni küzdelemben télen és tavasszal.

Száraz szemek kezelése télen

 

Műkönnyek

A műkönnyek a természetes nedvesség helyreállításának legjobb módjai.  A legtöbb gyógyszertárban vény nélkül kaphatók.  Próbáld meg a műkönnyeket a nap folyamán többször alkalmazni (általában legfeljebb hatszor). Olvasd el figyelmesen a szemcsepp címkéjét: ha a cseppek tartósítószereket tartalmaznak, azok gyakoribb alkalmazása irritálhatja a szemet. Ha azon kapod magadat, hogy naponta több mint hatszor van szükséged műkönnyekre, előfordulhat, hogy beszélned kell a kezelőorvosoddal a szemszárazság vényköteles kezeléséről.

 

Szemkenőcsök

A vény nélkül kapható  szemkenőcsök segíthetnek a száraz szem kezelésében. Ezek   sűrűbbek, mint a szemcseppek, és általában a belső alsó szempillavonalra alkalmazzuk őket.
Mivel sűrű állagúak, ideális esetben lefekvés előtt alkalmazhatjuk őket. Ez csökkenti annak valószínűségét, hogy a szemkenőcsök elhomályosítják a látását. 

 

Beltéri párásítók

A téli száraz szemek kulcsfontosságú tényezője a beltéri fűtőberendezések használata. Bár nyilván nem szabad megfagynia a száraz szem elleni küzdelem nevében, használhatsz beltéri párásítót, hogy visszaállíts némi nedvességet a levegőbe. A párásítók nedvessége természetesen vonzhatja a penészt és a baktériumokat, amelyek az egyébként hasznos párásítót a betegségek táptalajává tehetik. Rendszeresen tisztítsd meg ezért a párásítódat. 

 

Meleg borogatás

Ha a szemed nagyon irritált és vörös, a meleg borogatás alkalmazása segíthet csökkenteni a pirosságot és a kényelmetlenséget. Áztass a tiszta kis törölközőt meleg vízbe, és kb. 10 percig rakd fel a csukott szemre, hogy megnyugtasd és pihentesd őket.  

 

A szemszárazság megelőzése télen

Íme néhány módszer, amellyel csökkentheted a  száraz szem tüneteit télen:

-    Kerüld a hajszárítók használatát, különösen akkor, ha a szárító közvetlenül a szemedbe fúj.  Ehelyett hagyd, hogy a hajad a levegőn száradjon. 
-    Tarts otthonodat olyan hűvösen, amennyire csak bírod, hogy csökkentsd a fűtés használatát.
-    Fontold meg  az omega-3 zsírsavak hozzáadását az étrendedhez.  Ezek segíthetnek csökkenteni a szemszárazságot (ráadásul összességében jót tesznek neked).    
-    Egyéb étrend-kiegészítőket is szedhetsz, de mielőtt elkezdenéd, először konzultálj orvosoddal.
-    Viselj napszemüveget, amikor kimész a szabadba.  Ezek segítenek megvédeni a szemedet a szárító széltől télen.

 

Mikor kell orvoshoz fordulni a szemszárazság miatt?

Az időjárási változások miatti alkalmi száraz szemtünetek általában nem adnak okot aggodalomra. Általában észreveszed, hogy a tünetei súlyosbodnak, amikor kint vagy egy nagyon meleg szobában voltál.
Ha azonban kezeléseket és megelőző módszereket alkalmazol a szemszárazság ellen,  és tüneteid nem javulnak,  előfordulhat,  hogy fontolóra  kell venni a  szemorvosod  felkeresését. 
Számos olyan mögöttes betegség  létezik, amely szemszárazsághoz vezethet.  Ilyenek például a következők:

-    Sjögren-szindróma 
-    Meibomi mirigy diszfunkció
-    A-vitamin-hiány 
-    Egyéb szemfertőzések

Az orvos erősebb szemcseppeket vagy kenőcsöket írhat fel, vagy akár beavatkozásokat  is javasolhat, amelyek segítenek helyreállítani a szem nedvességét.

 

Összefoglalás

A száraz szemek télen nem ritka esetek.  A szél, az alacsony páratartalom, a hideg hőmérséklet és a beltéri fűtési rendszerek használata mind kiszáríthatja a szemet. 
Szerencsére a legtöbb tünet otthoni kezelésekkel megszűnik a nedvesség helyreállítása következtében. Ha azonban a szemszárazság továbbra is fennáll, beszélj orvosoddal, hogy  megbizonyosodj arról,  hogy nincs-e mögöttes ok.
 

Egészségmegőrzés



A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség egyre több ember mindennapját megkeseríti, azonban ha nem kezeljük más betegségek forrása is lehet. Tudj meg többet a cukorbetegségről cukorbetegeknek szóló oldalunkon, böngéssz cukormentes és egészséges receptjeink között, és informálódj a dietetikai kisokosból a Diabetesnet.hu oldalán! Segítünk kezelni a cukorbetegséggel járó tüneteket!

Tévhitek és igazságok a cukorbetegségről

A cukorbetegség a modernkor egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája, és sokan még csak nem is tudják, hogy cukorbetegek. A Diabetes.hu oldalon lerántjuk a leplet a cukorbetegséggel szembeni tévhitekről és számtalan olyan tippet olvashatsz nálunk, amelyek valóban segítenek a cukorbetegséged kezelésében! Dietetikai tanácsok a cukorbetegség leküzdéséhez.

Dietetikai kisokos és egészséges receptek tárháza

Egészségmegőrzésünk és betegségeink kezelésének velejárója a megfelelő és célszerű táplálkozás. A Diabetesnet.hu oldalon rengeteg egészséges és cukormentes receptet olvashatsz, amiket könnyedén beilleszthetsz a diétádba. A dietetika a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág, így az oldalon is szakértői és orvosok által alátámasztott tanácsokkal segítjük az egészséges táplálkozásod kialakítását cukorbetegként!

Minden, ami a cukorbetegséggel kapcsolatos!

Érdekes cikkek és tartalmak, konkrét tanácsok a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezeléséhez. Tudj meg többet az inzulinról, a cukorbetegség megelőzéséről és kezeléséről, a cukorbetegség szintjeiről, a terhességi cukorbetegségről és mindent, ami csak egy cukorbeteget érdekelhet. A szakértői és orvosi tanácsok mellett rengeteg egészséges és cukormentes receptet találhatsz, ráadásul a diétád sikerességét is támogatjuk hasznos információkkal! Diabetesnet.hu a cukorbetegség, inzulinrezisztencia és inzulinérzékenység weboldala!