A fogápolás hiánya számos betegség hátterében
Az elhanyagolt szájhigiénia éppolyan jelentősen növeli a parodontális betegségek kockázatát, mint a tüdőgyulladásét vagy a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásáét, sőt, a demencia, az elbutulás kialakulása mögött is meghúzódhat a gondozatlan fogazat. Sajnos ezek az összefüggések még nincsenek benne a köztudatban.
A leginkább fenyegető veszély a szívbetegségekre vonatkozik, hiszen mindkét nem körében ez a vezető halálok. Amerikai adatok szerint az USA-ban évente 785 ezer ember kap infarktust, és másik 470 ezer másik esik át a többedik szívrohamán. Sokan tudják, hogy a szívbetegségeket komolyan kell venni, kordában kell tartani a koleszterinszintet és a vérnyomást, de arról kevesebben értesülnek, hogy az infarktus elkerülésének egyik fontos követelménye a fogak tisztántartása.
Hogyan függ össze a fogápolás és az infarktus?
A Bristol University és a dublini Royal College of Surgeons of Ireland mikrobiológusai szerint azoknak, akik nem fordítanak kellő figyelmet a szájhigiéniára előbb vagy utóbb számolniuk kell a fogínyvérzéssel. Ez az állapot pedig a szájüregben található mintegy 700 féle kórokozónak biztosít bejutást a véráramba.
Az erekben ezek a kórokozók találkoznak a véralvadásért felelős trombocitákkal, és összetapadásra késztetik azokat. Az így keletkező vérrögök pedig részlegesen elzárják az ereket, fokozva a szívroham veszélyét. Vagyis a tudósok szerint olyan szájüregi baktériumok, mint a Streptococcus gordonii és a Streptococcus sanquinis nem csak általánosan veszélyesek, de a szívbetegségek szempontjából önálló kockázati tényezőnek számítanak. Tehát hiába foglalkozunk sokat az egészségünkkel, ha elhanyagolt a fogazatunk, a szájüregünk, jelentősen nő az esélyünk a szívrohamra. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés a látszólag jelentéktelen problémák megoldásában is elengedhetetlen. Így megelőzhető a sokkal komolyabb baj.
Egy jó fogászatot keresel? Próbáld ki a Móricz Dental rendelőjét! Legyen szó csak kisebb beavatkozásról, mint egy tömés, vagy a gyulladt íny kezelése, vagy épp nagyobbról, mint egy fogpótlás híddal, vagy szájsebészeti beavatkozás, a fájdalommentes kezelés minden esetben garantált!
Tanácsok a „szívvédő” fogmosáshoz
- Napi két fogmosás fenntarthatja a kardiovaszkuláris egészséget. A legfrissebb kutatások szerint ebből a szempontból nem elegendő a napi egyszeri sikálás.
- A fogmosás minden estben tartson 3 percig.
- A fogkefét havonta cseréljük, és az sem árt, ha több fogkefét használunk felváltva.
- A fogkefe körülbelül 45 fokos szöget zárjon be az ínnyel.
- Először a felső fogsort tisztítsuk meg.
- Egyszerre csak 3 fogat mossunk meg, és így haladjunk végig a teljes fogsoron.
- Mozgassunk körkörösen a kefét.
- Az ínyt csak óvatosan szabadítsuk meg a baktériumoktól.
- A fogorvos útmutatásai alapján használjunk segédeszközöket: fogselymet, speciális keféket – például fogköztisztító kefe-, fogkrémet, szájvizet, szájzuhanyt.