1. mítosz: A cukor szuvasodást okoz
Bár a cukor valóban hozzájárul a szuvasodás kialakulásához,
nem maga a cukor okozza a problémát. Inkább a baktériumok azok, amelyek megeszik a cukrot. A ragadós ételek, például a keményítő, vonzzák a baktériumokat, hogy a fogakon és a fogak körül elszaporodjanak. Ezek a baktériumok savas vegyületet termelnek, amely elősegíti a fogszuvasodást. Az étkezések utáni öblítés és fogmosás csökkenti a sav és a lepedék felhalmozódását.
2. mítosz: A vérző íny normális dolog
A fogmosás vagy fogselyem használata közben jelentkező fogínyvérzés az íny gyulladásának következménye. Az íny begyulladhat és vérezni kezdhet a túlzott lepedéklerakódás, az ínygyulladás kialakulása, ínybetegség vagy más okok miatt. Ez nem normális. Forduljon fogorvosához vizsgálat céljából. Budapesti fogászat magas minőségű szolgáltatásokkal kevés helyen van. Épp ezért ajánljuk a Móricz Dentált! Mi kirpóbáltuk már!
3. mítosz: Az erősebb fogmosás jobban tisztít
Az erősebb fogmosás kontraproduktív. Minél erősebben kefél, annál nagyobb traumát szenved a fogzománc és az ínyszövet. Ez végül más problémákhoz, például ínysorvadáshoz vezethet. Naponta kétszer két percig, gyengéden, puha sörtéjű kefével keféljen.
4. mítosz: A fogselyem használata nem igazán szükséges.
A fogselyem használata szerves része a jó szájhigiénia fenntartásának. Minden ötödik amerikai soha nem használ fogselymet, és azoknak is csak 40%-a használ naponta fogselymet. A fogselyem eltávolítja a lepedék akár 80%-át. A lepedéklerakódások elősegítik a fogszuvasodást, de a napi fogselyem használatával eltávolíthatja őket.
5. mítosz: A rágógumi ugyanúgy működik, mint a fogmosás.
A rágógumi nem helyettesíti a fogmosást. Egyes rágógumik elősegíthetik a tisztább fogakat és a jobb leheletet, sőt egyes fogorvosok még a cukormentes fajtákat is ajánlják a cukorkák helyett rágcsálásra. Azonban, bár egyes rágógumik a száj egészségének segítésére szolgálnak, még mindig nem érik el azt a szintet, hogy képesek legyenek helyettesíteni a fogmosást.
6. mítosz: A fehér fogak egészséges fogakat jelentenek
A fehérebb fogak nem mindig egészségesebb fogak. A fogak kezdetben fehérek, és idővel elszíneződés vagy sérülés miatt elszíneződhetnek. A fogfehérítés az elszíneződések kiváltó okát figyelmen kívül hagyhatja. Ha fogai veszítenek fényükből, beszéljen fogorvosával az okokról.
7. mítosz: A faszénes fogkrém jobb
A faszénfogkrémet fehérítésre forgalmazzák, de a valóságban kevés védelmet nyújt a fogak számára. A faszénfogkrém valójában a fogak ellen hat, mivel elnyeli a fogak egészségének és erősségének megőrzésére szánt védőanyagokat.
8. mítosz: A gyerekeknek nem kell babafogat mosni
A korai rossz szájhigiénia egész életen át tartó szövődményekhez vezethet. A gyerekeknek már fogaik megjelenésekor el kell kezdeniük a napi kétszeri fogmosást. A gyermekek fogszuvasodása egészségügyi problémákhoz vezethet jóval azután, hogy a tejfogak eltűnnek.