1. A lábad túl száraz, és nedvességre van szüksége
Kezdjük azzal, hogy leírjuk, mi a bőrkeményedés valójában, hogy jobban megértsük, hogyan alakul ki.
A bőrkeményedés sárgás, lapos, kemény bőrréteg, amely "fájdalmat" vagy kényelmetlenséget okozhat járás közben.
A bőrkeményedések természetesen kialakulnak az elhalt bőrrétegekből, amelyek sok súrlódásnak vagy nyomásnak voltak kitéve.
Normál körülmények között a bőr külső rétegei természetesen leválnak. Testünk óránként 0,03 gramm és 0,09 gramm közötti mennyiségű bőrt hullat egy tanulmány szerint.
A bőrkeményedés esetén a kialakult sejtek alkalmazkodnak a súrlódáshoz és kompaktabb formában nőnek. A cellák kis mérete és tömörsége keményebbé teszi őket, olyannyira, hogy a normál súrlódás és a levegő expozíciója nem dörzsöli el őket. Az elhalt hámsejtek felhalmozódása miatt keménynek érezheted például a sarkad.
A lábak nedvességgel való ellátása - azaz testápoló, olaj - lehetővé teszi a test számára, hogy a szokásos módon hullajtsa a bőrsejteket. Az extra nedvességgel a bőrkeményedésen lévő kis bőrsejtek meglazulnak. Ezután a súrlódás, amely segített annak felépítésében, valójában lehetővé teszi, hogy fokozatosan lecsupaszítsák - de a hámlasztás és az áztatás mindenképpen segít!
2. Állandóan szandált viselsz
Amikor arról van szó, hogy miért alakulnak ki a bőrkeményedések, "az első számú bűnös a szandál". "A nyitott ujjú cipők és papucsok lehetővé teszik, hogy a lábak elcsússzanak, súrlódást okozva, ami a bőr felgyülemléséhez vezet.
A szandálokkal kapcsolatos másik probléma az, hogy a lábad a szabadban van, ami kiszárítja őket. Míg az izzadt lábak saját problémákat okozhatnak, a cipő és a zokni viselése a legtöbb esetben elegendő nedvességet engedhet a testnek ahhoz, hogy megakadályozza a normál járás okozta bőrkeményedéseket. Természetesen vannak kivételek, mivel a túl sokat mozgó vagy túl sokat szűkítő cipők is okozhatnak bőrkeményedést.
Bár nincs semmi baj azzal, ha hagyod, hogy a lábad napfényt kapjon kedvenc szandálodban, ne felejts el kedvesen bánni velük a nap végén. Hidratáld őket, és radírozd át talpad luffával, horzsakővel vagy más hámlasztóval.
3. A cipőd nem illik jól a lábadra
A szűk cipők összeszűkítik a lábadat, nyomást és súrlódást okozva, ami bőrkeményedések kialakulásához vezethet. A laza cipők ugyanezt tehetik, feltéve, hogy eléggé mozognak ahhoz, hogy súrlódást okozzanak.
Győződj meg arról, hogy a cipőd megfelelően van méretezve, és tarts egy kis szünetet, ha a nyomás miatt a lábujjaid összecsípődnek. Legyen egy pár szép, kényelmes és támogató teniszcipő vagy bokacsizma, amely készen áll arra, hogy megadja a lábadnak azt a bőséges támogatást, amelyre szüksége van a bőrbetegségek kialakulásának elkerüléséhez.
4. Nem radírozol rendszeresen
Néhány bőrnek szüksége van egy kis segítségre a természetes leváláshoz, különösen testünk olyan területein, mint a lábunk, ahol sok kopás és elhasználódás látható. A test kisegítésének egyszerű módja az, ha a zuhany alatt finoman koptató súroló, luffa vagy kő áll rendelkezésre. Sok embernek azonban gondot okoz ezeknek a dolgoknak a tisztán tartása, ezért ügyelj arra, hogy hagyd, hogy a tiéd kiszáradjon, és rendszeresen fertőtlenítsd őket. 1-2 havonta cseréld is ki őket.
Ha komoly bőrkeményedései vannak, akkor egy jó áztatás segíthet.
5. Van egy rutinod, amely durva a lábadon
Sok olyan helyzet van, amely bőrkeményedéshez vezethet, kezdve attól, hogy túl sokat kell járod a munkahelyeden, egészen addig, hogy túl sokat ülsz úgy, hogy nyomást gyakorolsz a lábadra. Más embereknek ismétlődő lábmozdulatokat kell végrehajtaniuk, például ha minden nap több száz kilométert vezetsz.
Ha szokásos napi rutinod miatt könnyebben kialakul lábadon bőrkeményedés, akkor nem elegendő az otthoni lábápolás. Konzultálj egy lábápolóval, hogy megtudd, van-e speciális lábbeli, zokni, betét vagy testápoló egyedileg lábadra szabva. Ezek segíthetnek a lábak hidratálásában, miközben elkerülik azokat a körülményeket, amelyek lehetővé teszik a bőrkeményedések kialakulását.
Egyeztess időpontot Gál Emőke podiáterhez, hogy személyre szabott tanácsokat kaphass a bőrkeményedések állapotáról, kezeléséről és arról, hogyan előzhetde meg, hogy visszatérjenek.