Mi az az ADHD?
A figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenesség (ADHD) az egyik leggyakoribb idegrendszeri fejlődési állapot. Ez a rendellenesség gyermekkorban kezdődik, ami miatt a gyermek figyelmetlenséggel és/vagy hiperaktivitással és impulzivitással küzd.
Az ADHD-s gyerekek gyakran nem hallgatnak a felnőttekre, nehezen követik az utasításokat vagy nem tudják kivárni a sorukat, esetleg hajlamosak cselekedni anélkül, hogy figyelembe vennék annak hatását és következményét. Az ADHD későbbi életkorba is eljuthat, ahol az ADHD-s felnőttek figyelmetlenséget, rossz időgazdálkodási készségeket és túlzott aktivitást vagy nyugtalanságot mutatnak.
Melyek az ADHD típusai?
Az ADHD-t a világ minden tájáról származó embereknél figyelik meg. Világszerte ez az állapot a becslések szerint a gyermekek és serdülők körülbelül 5%-kát érinti, míg a felnőtteknél ugyanez az arány szintén 5% körül mozog.
Bármely korcsoportban az ADHD három fő módon nyilvánulhat meg. Ezek tartalmazzák:
Kombinált ADHD
Az ADHD ezen formája impulzív és hiperaktív viselkedésként jelenik meg figyelmetlenséggel párosítva. Ez az ADHD nagyon gyakori formája, az ilyen állapotú egyének körülbelül 70%-ka különböző tüneteket mutat.
Hiperaktív/impulzív ADHD
A hiperaktív/impulzív ADHD gyakrabban fordul elő férfiaknál. A hiperaktív/impulzív ADHD-val rendelkező egyének kevésbé gyakori formáját mutatják ennek az állapotnak. Az ADHD-s emberek körülbelül 8,3%-ka hiperaktív/impulzív típust mutat, ami azt jelenti, hogy ők nem küzdenek a figyelmetlenséggel.
Figyelmetlen ADHD
Az ADHD-s nők gyakrabban figyelnek jobban, mint a férfiak. Az ADHD-s emberek körülbelül 18,3%-ka figyelmetlen tulajdonságokat mutat. Ezek az egyének könnyen elterelődnek, és nehezen tudják fenntartani a figyelmüket.
Gyermekkori ADHD
Az ADHD egy olyan rendellenesség, amely sok gyermeket és serdülőt érint. Egy 2016-os felmérés szerint az Egyesült Államokban 6,1 millió gyermek kapott ADHD-diagnózist – lebontva, 380 000 gyermek 2 és 5 év között, 2,5 millió 6 és 11 év közötti, és 3,3 millió 12 és 17 év közötti gyermek.
Az ilyen betegségben szenvedő gyermekek figyelmetlennek és/vagy impulzívnak és hiperaktívnak tűnnek, ami sok gyermekben megnyilvánul. De ahogy idősödnek, ezek a viselkedések egyre határozottabbá válnak, és hatással lehetnek az iskolai teljesítményre és a személyes kapcsolatokra.
Felnőtt ADHD
Az ADHD-t gyakran gyermekkori állapotnak tekintik. Ez a rendellenesség azonban sok esetben felnőttkorban is fennmaradhat, és a gyermekkori ADHD-diagnózisok 10-60%-ka későbbi életkorban is folytatódik.
ADHD-s felnőttként felismerheted gyermekkorának impulzivitását és figyelmetlenségét, amely a mindennapi életedben is megmarad. Az ilyen állapotú felnőttek nehezen kezdenek bele a feladatokba, nem tudnak odafigyelni a részletekre.
Az ADHD nem szerzett betegség a felnőtteknél. Bár ennek a rendellenességnek egyes tünetei agysérülés vagy más ok után következhetnek be, ennek az állapotnak gyermekkorban van esélye kialakulni.
Nagyszerű kezelések állnak rendelkezésre ADHD-s gyermekek számára
Számos kutatással alátámasztott terápia létezik, amelyek segíthetnek enyhíteni az ADHD tüneteit. A leghatékonyabb megközelítések némelyike több terápiát kombinál, például:
• Gyógyszeres kezelés: Sok szülő fél a gyógyszeres kezeléstől, de az ADHD-gyógyszerek az orvostudomány minden területén a legjobban tanulmányozott gyógyszerek közé tartoznak. A stimuláns gyógyszereket írják fel leggyakrabban. Ezek a gyógyszerek stimulálják az agy alulstimulált részeit. Az agy ezen részei a gondolkodáshoz és a figyelemhez kapcsolódnak. Ezeknek a gyógyszereknek a célja a hiperaktivitás/impulzivitás csökkentése és a fókusz/figyelem növelése.
• Viselkedésterápia: A viselkedésterápia arra tanítja a gyermeket, hogy legyen tudatában, figyelje és végül módosítsa a zavaró viselkedést. A terapeuta olyan szociális készségeket tanít, mint például a sorra várás, az arckifejezések olvasása, a megosztás, a segítségkérés és a megfelelő reakció, amikor ugratják. A kognitív viselkedésterápia az éberséget hangsúlyozza, és megtanítja a gyermeket, hogy tudatában legyen gondolatainak és érzelmeinek, hogy javítsa a figyelmet és az összpontosítást.
• Oktatás és képzés: Önmagunk vagy gyermekeik ismerete segíthet a szülőknek megérteni, hogy az ADHD és tünetei hogyan hatnak a családra. A szülők és a tanárok olyan eszközöket tanulhatnak meg, amelyek segíthetik a gyermeket új, proszociális és pozitív viselkedési formák elsajátításában. A felnőttek megtanulhatják, hogyan kell megbirkózni a nem megfelelő viselkedésekkel, és hogyan ösztönözhetik a pozitív viselkedést. Ez segíthet csökkenteni az ADHD tüneteit.