A betegség kialakulását egyes kockázati tényezők nagymértékben elősegítik: mozgásszegény életmód, túlsúly (különösen a hasi területen jelentkező elhízás), helytelen étrend, öröklött hajlam és a terhesség során mért magasabb vércukor érték. A 2. típusú diabétesz lassú lefolyású betegség, a diagnózist hosszú évekkel megelőzheti a szénhidrát-anyagcsere enyhébb zavara. Így fontos, hogy a diabéteszre ne, mint önálló betegségre tekintsünk, hiszen megjelenése, rendszerint több tényező együttes fennállásának következménye. A metabolikus „x” szindróma egy olyan tünetegyüttes, mely egyaránt okoz magas vérzsír-, vérnyomás- és vércukor értékeket. Éppen ezért a cukorbetegség gyakran jár együtt például magas vérnyomás betegséggel is, így a probléma megelőzéséhez, kezeléséhez is átfogó programra van szükség. Ezen belül két tényezőnek van kiemelt jelenősége: a szűrőprogramoknak és a megfelelő életmód (mozgás, étkezés) kialakításának.
A cukorbetegek életmódjának két pillére
Cukorbetegség esetében a kezelés alapja a megfelelő étrend és a rendszeres, személyre szabott mozgás. A sport és a táplálkozás célja kiegyensúlyozni, ideális szinten tartani a vércukorszintet, megfelelő szénhidrát-bevitellel javítani a szervezet működésén, de az edzéssel a vércukorszint kóros csökkenése, a hipoglikémia, és a növekedése is megakadályozható. Nagy tévhit a cukorbetegek körében, hogy szinte egyáltalán nem mernek mozogni, nem ismerik a rendszeres edzés fontosságát a betegség kezelésében. A cukorbetegek számára pedig fontos a mozgás, nem csak a szövődmények elkerülésére, de a vércukorszint normalizálásának érdekében is. Megfelelően összeállított programmal a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenthető.
Cukorbetegség - A sport jótékony hatásai
A szűrővizsgálatokat követő részletes kivizsgálás alapján lehet összeállítani azt a mozgás- és diétás programot, amelynek segítségével a normálistól eltérő értékeket normalizáljuk. Ma modern ellátásban a frissen diagnosztizált betegeket, valamint azokat, akinél a rizikótényezők (elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség a családban) fennállnak, a vizsgálati leletekkel együtt ellátják személyre szabott dietetikussal, szakedzővel közösen összeállított étrendi és mozgásprogrammal, még a gyógyszeres kezelés megkezdése előtt.
A rendszeres edzés hatása a szervezetre
Növeli a szervezet antioxidáns aktivitását, csökkenti a vércukorszintet, csökkenti a vér triglicerid (vérzsír) szintjét, az edzés gyógyszernek tekinthető azok számára, akik az étkezést követően nagy oxidatív stressznek vannak kitéve, a rendszeres edzés az inzulin hatékonyságát 40 százalékkal képes javítani, a helyesen végzett edzés csökkenti a gyulladást, ezzel megelőzi az érelmeszesedést, csökkenti a depressziót, javítja a szív működését, a rendszeres testmozgás 74 százalékkal is csökkentheti a cukorbetegség kialakulás kockázatát, a zsírégetés optimuma a maximális pulzus 60 százaléka környékén van, a mindenkinek ajánlott napi testmozgás legalább 30 perc a hét legalább öt napján.
Ilyenkor nyáron különösen sok lehetőség van mozogni, mindenki találhat olyan sportot, amit élvezettel csinál. Egy SUP vásárlás például minden korosztály számára ideális, az egész testet átmozgató sport, ami kíméletes az ízületekkel, és nagyon biztonságos. Lehet kellemesen ringatózni és versenyezni is vele, persze gyakorlás kérdése az egész!